Skąd pomysł? Otóż Zarząd SMLW „Popowice” na przestrzeni ostatnich lat działalności starał się tak modernizować zasoby spółdzielni, aby koszty eksploatacji nie rosły w zastraszającym tempie ze względu na niezależne od spółdzielni wzrosty kosztów mediów (woda, ciepło, energia elektryczna) dostarczanych przez zewnętrzne podmioty gospodarcze. Co zrobiliśmy w tym zakresie ?
Otóż należy tu wspomnieć choćby o wymianie okien, wymianie drzwi wejściowych do klatek schodowych i komór zsypowych, dociepleniu stropodachów i wreszcie termomodernizacji wszystkich budynków mieszkalnych w ramach programu NFOŚ. Na tym jednak nie poprzestaliśmy. I tak biorąc pod uwagę wzrost kosztów energii elektrycznej ogólnego użytku oraz prognozy na najbliższe lata, które sugerowały znaczące jej wzrosty Zarząd poszukiwał rozwiązań na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej poprzez własną produkcję energii elektrycznej. Nie bez znaczenia znaczący wpływ na te decyzje miała podwyżka ceny energii elektrycznej dokonana przez dostawcę energii elektrycznej ze stawki 0,485 zł/KWh, która obowiązywała do końca 2024 r. na stawkę 0,650 zł/KWh. Pierwotna stawka była wynegocjowany na czas określony (3 lata) i cena ta niestety nie była możliwa do osiągniecia w przyszłych okresach.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz opinię i prelekcje wykonane przez firmę Krajowy Instytut Efektywności Energetycznej, która przedstawiła dla 22 nieruchomości, w których zasobach znajdują się budynki wysokie naszej spółdzielni pozytywne aspekty zastosowania paneli fotowoltaicznych podjęto działania mające na celu wdrożenie pomysłu w życie. Zarząd spółdzielni zawnioskował do Rady Nadzorczej o podjęcie uchwały, która upoważnia Zarząd do wszczęcia procedury pozwalającej na zbilansowanie, optymalizację, ogłoszenie przetargu na montaż paneli fotowoltaicznych wraz z ich ubezpieczeniem, serwisowaniem i obsługą operatorską w zakresie bilansowania energii elektrycznej dla każdej nieruchomości , w której zasobach znajdują się budynki wysokie. Zarząd biorąc pod uwagę różne formy finansowania zaproponował wszcząć procedurę w formule ESCO tzn. rozliczenia za wszystkie usługi przez firmę wybraną w drodze przetargu w ramach opłat miesięcznych za energię elektryczną w przeliczeniu na m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. W toku procedury przetargowej wybrana została firma Techion, która zrealizowała ten kontrakt i pełni rolę operatora usług fotowoltaicznych. Kolejnym etapem było wyłonienie w drodze przetargowym firmy, która w imieniu Spółdzielni pełni rolę operatora energetycznego, który na indeksowanym rynku hurtowym sprzedaje i kupuje energię elektryczną. Przetarg wygrała firma Energynat, która podpisała umowę ze spółdzielnią w tym zakresie.
Instalacja fotowoltaiczna jest uruchomiona, pracuje i wytwarza energię elektryczną na potrzeby własne, a nadprodukcja jest sprzedawana na rynku hurtowym. Cykl pracy takiej instalacji jest uzależniony od pogody i warunków atmosferycznych. Dokładną i rzetelną analizę pracy instalacji na każdym wysokim budynku przedstawimy Państwu po pełnym roku pracy.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia z dwóch lokalizacji , gdzie zamontowane są panele fotowoltaiczne.
Widok paneli fotowoltaicznych z ul. Jelenia 4-26
Widok paneli fotowoltaicznych z ul. Bobrza 2-26
Poprawiono: wtorek, 03, czerwiec 2025 20:31